Přeskočit na obsah

Video

Ztráty armád bojujících v Karpatech 1914/1915

Přednáška konaná na jaře 2023 v Humenném vyčísluje, kolik vojáků boji v Karpatech od podzimu 1914 do jara 1915 vlastně prošlo a jaké utrpěly všechny zúčastněné armády ztráty.

Parkoszowice 1914: Nejkrvavější den v historii 81. pěšího pluku

Přednáška konaná na podzim 2023 v muzeu Vysočiny v Jihlavě popisuje boj 81. pěšího pluku u Parkoszowic 17.11.1914, který vedl k tomu, že tento den se později stal plukovním svátkem. Kromě toho se věnuje krátce i méně intenzivním bojům v následujících dnech a také tomu, kde jsou pohřbeni vojáci v těchto bojích padlí.

Po stopách moravských vojáků na Manilowe (březen 1915)

Třetí z dokumentů, který vznikl částečně ve spolupráci s Kathryn, částečně už ve vlastní režii, popisuje boje jihomoravské 13. zeměbranecké pěší divize na Manilowe v březnu 1915 a rodinnou expedici po stopách dědečka paní Moniky, který zde byl těžce raněn. Dokument je v češtině, pouze jedna pasáž v polštině – k dispozici jsou české titulky a také titulky v angličtině.

Po stopách Františka Budína (LIR 25)

Druhý z dokumentů, který vznikl ve spolupráci s Kathryn, popisuje pátrání po hrobu Františka Budína, vojáka kroměřížského 25. zeměbraneckého pěšího pluku, který padl v zimních bojích v Karpatech v únoru 1915. Dokument je napůl v angličtině, napůl v češtině, k dispozici jsou titulky v obou jazycích.

O pátrání po předcích se Signum belli 1914

Dokument o naší činnosti, který vytvořila americká studentka multimédií a komunikace Kathryn Pinto, která s námi strávila léto. Dokument je napůl v angličtině, napůl v češtině, k dispozici jsou titulky v obou jazycích.

Ztráty armád bojujících v Karpatech 1914/1915

Příspěvek z konference v Humenném (2023) o rozsahu bojů na území dnešního Slovenska, resp. množství vojáků, kteří se jich zúčastnili, a celkových ztrátách obou stran v těchto bojích.

 

Medzilaborce 1914-1915: Zabudnuté denníky

Dokumentární film (2021) o bojích v okolí Medzilaborců v letech 1914 a 1915, na jehož natáčení jsme se výraznou měrou s kolegy podíleli. Běží ve smyčce v muzeu první světové války v Medzilaborcích.

Nasazení Kombinované brigády (IR 81 a IR 88) nad obcí Bystrá (u Medzilaborců) na počátku února 1915

Přednáška z konference konané v září 2021 v Bardejovských kúpeloch, kterou kolegové profesionálně nasnímali a můžeme ji tedy zveřejnit.

Pár poznámek k záznamu: při přednášce jsem celou dobu ukazoval na mapě laserem místa, o kterých mluvím, což na záznamu není bohužel vidět, takže orientace je trochu složitější. Drobná chyba je také v podkladových mapách, kde je 17. divize uvedena jako honvédská (17 HID), a tak o ní také mluvím – ve skutečnosti je to divize pěší (17 ID). V průběhu přednášky pak jednou hovořím o Kombinované brigádě jako „Kombinované divizi“, což je samozřejmě omyl (žádná kombinovaná divize v celém příběhu nefiguruje).

 

Den válečných veteránů 2020

Vzpomínka na padlé vojáky a umístění hvězdiček na hroby na vojenském hřbitově Olomouc-Černovír

Archeologický výzkum na východním Slovensku

Dokument o společné expedici se spolkem zakopy.cz, během které proběhl vůbec první klasický archeologický výzkum lokality z první světové války na východní frontě.

Nejdříve trailer:

A zde celý dokument:

Pozice 28. pěšího pluku u Stebníku

Identifikace pozic, ve kterých byl 3.4.1915 zajat pražský 28. pěší pluk, na mapě, na dobové kresbě a hlavně v současném terénu.

Medailonek vojenského hřbitova Veľkrop

Krátký medailonek pravděpodobně největšího vojenského hřbitova z první světové války na východní frontě, který je dnes významnou vojensko-historickou památkou východního Slovenska.

Prezentace o doplňování ztrát rakousko-uherské armády

Dvě komentované prezentace na podobné téma:

Kde vzít vojáky do Karpat, aneb vysvětlení toho, kde rakousko-uherský stát získával muže, kteří nahrazovali ztráty jeho armád v prvních měsících války až po boje v Karpatech na počátku roku 1915. Jedná se o vystoupení z konference Slovensko a prvá svetová vojna konané v únoru 2020 v Košicích.

Jelikož se ale jedná o téma mnohem širší, vznikla speciálně pro náš videoblog druhá prezentace, pokrývající ho komplexněji.

Přednáška o vojácích z Jesenicka

Záznam přednášky na téma Vojáci z Jesenicka na frontách Velké války, která vznikla pro jesenické muzeum v rámci jeho podzimního přednáškového cyklu v roce 2019. Stručně stopuje místa bojů 1. pěšího pluku a 15. zeměbraneckého pěšího pluku (do jejichž doplňovacích obvodů Jesenicko spadalo) během celé války.

Technická kvalita není ideální, jedná se o jednoduchý záznam na telefon, který vznikl hlavně pro vyzkoušení možností; nakonec ale není ani tak špatný, aby se nedal zveřejnit.