Přeskočit na obsah

Šauer František

František Šauer se narodil 17.2.1886, před válkou na vojně nebyl a narukoval 1.2.1915 na základě prvních opakovaných odvodů. Byl zařazen k jihlavskému 81. pěšímu pluku a na bojiště odjel už 16.3.1915 s VIII. pochodovým praporem pluku. Do léta (pravděpodobně června) 1915 sloužil jako řadový voják, od té doby až do konce války u brigádních, posléze divizních jatek, od dubna 1917 pak jako vojenský sluha nadporučíka od hospodářského úřadu 54. pěší divize, se kterým absolvoval okupaci Ukrajiny. V deníku, který si psal, zaznamenal podrobněji úvodní období, kdy sloužil u pluku, a pak spíše heslovitě zbytek své služby do léta 1918. Společně s jeho potomkem Jaromíem Šauerem jsme vytvořili opoznámkovaný přepis deníku.

František Šauer si z války podle rodinné paměti přinesl omrzliny na nohou a odpor k pušce – před válkou byl vášnivým pytlákem, po návratu z války však už flintu nikdy nevzal do ruky.

Ke stažení: Veškeré dokumenty (včetně nepřepsaných částí zápisníku, kmenového listu a přiložených, bohužel neidentifikovatelných fotografií)

Panu Jaromíru Šauerovi za poskytnutí tohoto materiálu velmi děkujeme!