Den válečných veteránů 2020

Vzpomínka na padlé vojáky a umístění hvězdiček na hroby na vojenském hřbitově Olomouc-Černovír

Archeologický výzkum na východním Slovensku

Dokument o společné expedici se spolkem zakopy.cz, během které proběhl vůbec první klasický archeologický výzkum lokality z první světové války na východní frontě.

Nejdříve trailer:

A zde celý dokument:

Pozice 28. pěšího pluku u Stebníku

Identifikace pozic, ve kterých byl 3.4.1915 zajat pražský 28. pěší pluk, na mapě, na dobové kresbě a hlavně v současném terénu.

Medailonek vojenského hřbitova Veľkrop

Krátký medailonek pravděpodobně největšího vojenského hřbitova z první světové války na východní frontě, který je dnes významnou vojensko-historickou památkou východního Slovenska.

Prezentace o doplňování ztrát rakousko-uherské armády

Dvě komentované prezentace na podobné téma:

Kde vzít vojáky do Karpat, aneb vysvětlení toho, kde rakousko-uherský stát získával muže, kteří nahrazovali ztráty jeho armád v prvních měsících války až po boje v Karpatech na počátku roku 1915. Jedná se o vystoupení z konference Slovensko a prvá svetová vojna konané v únoru 2020 v Košicích.

Jelikož se ale jedná o téma mnohem širší, vznikla speciálně pro náš videoblog druhá prezentace, pokrývající ho komplexněji.

Přednáška o vojácích z Jesenicka

Záznam přednášky na téma Vojáci z Jesenicka na frontách Velké války, která vznikla pro jesenické muzeum v rámci jeho podzimního přednáškového cyklu v roce 2019. Stručně stopuje místa bojů 1. pěšího pluku a 15. zeměbraneckého pěšího pluku (do jejichž doplňovacích obvodů Jesenicko spadalo) během celé války.

Technická kvalita není ideální, jedná se o jednoduchý záznam na telefon, který vznikl hlavně pro vyzkoušení možností; nakonec ale není ani tak špatný, aby se nedal zveřejnit.