Ztráty armád bojujících v Karpatech 1914/1915

Příspěvek z konference v Humenném (2023) o rozsahu bojů na území dnešního Slovenska, resp. množství vojáků, kteří se jich zúčastnili, a celkových ztrátách obou stran v těchto bojích.

 

Medzilaborce 1914-1915: Zabudnuté denníky

Dokumentární film (2021) o bojích v okolí Medzilaborců v letech 1914 a 1915, na jehož natáčení jsme se výraznou měrou s kolegy podíleli. Běží ve smyčce v muzeu první světové války v Medzilaborcích.

Nasazení Kombinované brigády (IR 81 a IR 88) nad obcí Bystrá (u Medzilaborců) na počátku února 1915

Přednáška z konference konané v září 2021 v Bardejovských kúpeloch, kterou kolegové profesionálně nasnímali a můžeme ji tedy zveřejnit.

Pár poznámek k záznamu: při přednášce jsem celou dobu ukazoval na mapě laserem místa, o kterých mluvím, což na záznamu není bohužel vidět, takže orientace je trochu složitější. Drobná chyba je také v podkladových mapách, kde je 17. divize uvedena jako honvédská (17 HID), a tak o ní také mluvím – ve skutečnosti je to divize pěší (17 ID). V průběhu přednášky pak jednou hovořím o Kombinované brigádě jako „Kombinované divizi“, což je samozřejmě omyl (žádná kombinovaná divize v celém příběhu nefiguruje).

 

Den válečných veteránů 2020

Vzpomínka na padlé vojáky a umístění hvězdiček na hroby na vojenském hřbitově Olomouc-Černovír

Archeologický výzkum na východním Slovensku

Dokument o společné expedici se spolkem zakopy.cz, během které proběhl vůbec první klasický archeologický výzkum lokality z první světové války na východní frontě.

Nejdříve trailer:

A zde celý dokument:

Pozice 28. pěšího pluku u Stebníku

Identifikace pozic, ve kterých byl 3.4.1915 zajat pražský 28. pěší pluk, na mapě, na dobové kresbě a hlavně v současném terénu.

Medailonek vojenského hřbitova Veľkrop

Krátký medailonek pravděpodobně největšího vojenského hřbitova z první světové války na východní frontě, který je dnes významnou vojensko-historickou památkou východního Slovenska.

Prezentace o doplňování ztrát rakousko-uherské armády

Dvě komentované prezentace na podobné téma:

Kde vzít vojáky do Karpat, aneb vysvětlení toho, kde rakousko-uherský stát získával muže, kteří nahrazovali ztráty jeho armád v prvních měsících války až po boje v Karpatech na počátku roku 1915. Jedná se o vystoupení z konference Slovensko a prvá svetová vojna konané v únoru 2020 v Košicích.

Jelikož se ale jedná o téma mnohem širší, vznikla speciálně pro náš videoblog druhá prezentace, pokrývající ho komplexněji.

Přednáška o vojácích z Jesenicka

Záznam přednášky na téma Vojáci z Jesenicka na frontách Velké války, která vznikla pro jesenické muzeum v rámci jeho podzimního přednáškového cyklu v roce 2019. Stručně stopuje místa bojů 1. pěšího pluku a 15. zeměbraneckého pěšího pluku (do jejichž doplňovacích obvodů Jesenicko spadalo) během celé války.

Technická kvalita není ideální, jedná se o jednoduchý záznam na telefon, který vznikl hlavně pro vyzkoušení možností; nakonec ale není ani tak špatný, aby se nedal zveřejnit.